Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kodėl šuo laižo savo letenas?

2024 m. gegužės 15 d., trečiadienis
Ko gero, kiekvienas šuns šeimininkas ne kartą yra pastebėjęs, kad jo augintinis kramto ir laižo savo letenas. Dažniausiai tokie veiksmai nekelia nerimo, nes taip gyvūnas palaiko savo higieną, pašalindamas ant pėdučių susikaupusius nešvarumus. Tačiau jei šuo per dažnai ir labai intensyviai laižo savo letenas, ar netgi graužia, kol šios ima kraujuoti, vadinasi tam yra priežastis. Priežastis gali būti tam tikros sveikatos problemos, reikalaujančios gydymo arba psichologiniai sutrikimai, pavyzdžiui nerimas ar stresas. Tad labai svarbu suprasti kada letenų laižymas ar kramtymas yra normalus elgesys, o kada šeimininkas turėtų susirūpinti ir imtis veiksmų.

Kokios gali būti priežastys?

Žinoma, dažniausia letenų laižymo priežastis yra ta, kad šuo po pasivaikščiojimo tiesiog nori būti švarus, o galbūt letenėlėse įstrigo žolė ar smėlis. Bet jei šeimininkas pastebi, kad letenų laižymas nesusijęs su pasivaikščiojimu ir nepriklauso nuo letenų švaros, šuo netikėtai ir staigiai pradeda graužti letenas, intensyviai kandžioja ir laižo letenas tol, kol pasirodo kraujas ar pradėjo kandžioti ir laižyti letenas daug dažniau nei įprastai - tada tai yra priežastis kreiptis į veterinarijos kliniką. Taigi, be higienos, priežastys gali būti labai įvairios ir dažniausiai letenų laižymas yra susijęs su augintinio sveikata. Taigi, kokios dažniausios šios problemos priežastys?

 

Įaugę nagai. Jie sukelia skausmą, niežėjimą ir uždegimą, ir kramtydamas ar laižydamas letenas šuo savarankiškai bando atsikratyti nemalonių pojūčių.
Nesubalansuota mityba. Tam tikrų maistinių medžiagų trūkumas ar perteklius mityboje gali sukelti odos sausumą ir diskomfortą galūnėse.
Mechaniniai pažeidimai. Šuo gali laižyti letenas ir dėl mechaninių pažeidimų, kurie gali atsirasti dėl pasivaikščiojimų ant aštrių paviršių ar karšto asfalto.
Alerginė reakcija ir odos sudirgimas. Naminių gyvūnėlių oda gali reaguoti į sezoninius alergenus (dulkes, augalus). Dėl to atsiranda nemalonūs pojūčiai, tokie kaip niežėjimas, todėl augintinis bando laižyti ar kramtyti probleminę vietą, kad numalšinti nemalonius simptomus. Odos sudirgimą gali išprovokuoti ir buitinė chemija, netinkamas šampūnas ar maistas. Jei alergija pasireiškia dėl maisto - turėtų būti pasirenkamas specialius sausas maistas ir konservai šunims.
Hormoninis disbalansas taip pat gali sukelti odos sutrikimus, panašius į alergines reakcijas.
Parazitai. Ant šunų odos ir po oda gali gyventi erkės, blusos ir kiti parazitai, kurie erzina gyvūną ir todėl jis stengiasi jų atsikratyti laižydamas letenas.
Reakcija į chemines medžiagas. Namuose tai gali būti šampūnas ar ploviklis, kuriuo plaunamas šuns guolis, o lauke – įvairūs reagentai, vabzdžių repelentai, trąšos ar piktžolių naikinimo priemonės, kuriomis gali būti apdorojama žolė.
Skeleto ir raumenų sistemos problemos, tokios kaip stuburo skausmas, displazija arba artritas, galintis sukelti galūnių skausmą ar tirpimą. Šuo kankinamas nemalonių pojūčių galūnėsė, pradeda jas laižyti ir kramtyti.
Grybelinės infekcijos. Tai infekcijos, pažeidžiančios odą, sukeliančios niežulį, uždegimą ar net nuplikimą. Be to, negydomas grybelis toliau vystosi ir auga, todėl jei jūsų augintinį kankina grybelinė infekcija, svarbu nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad šis paskirtų gydymą.
Vabzdžių įkandimai. Tai gali būti uodų, musių, ar kitų vabzdžių įkandimai, kurių pasekmė yra dirginimas, niežulys ir patinimas.
Virškinimo trakto sutrikimai, lydimi skausmo ir kitų nemalonių pojūčių. Šuo, norėdamas jų atsikratyti, pradeda kramtyti letenas.
Išsausėjusi oda, dėl netinkamos priežiūros arba nepakankamos drėgmės namuose.
 
Be to, galūnių laižymas arba kramtymas gali būti neigiamos augintinio emocinės būsenos pasekmė. Kai augintiniui nuobodu, jis jaučiasi vienišas ar jam trūksta šeimininko dėmesio – jis neturi kitos įdomesnės veiklos, kaip letenėlių laižymas, graužimas ar galūnių čiulpimas, arba tokiu būdu jis nuima stresą dėl šeimininko rūpesčio ir meilės stokos. Šuo gali laižyti savo letenas ir dėl įprasto gyvenimo būdo pasikeitimo, taip pat jei jam trūksta užsiėmimų ar žaislų, jei šuo negauna reikiamo fizinio krūvio. Tai taip pat gali būti kaip baimės pasekmė arba kaip būdas išlieti susierzinimą ir agresiją.
 
Taigi, yra daug priežasčių, kodėl šuo kramto, laižo ar čiulpia savo letenas. Todėl svarbu būti dėmesingiems ir stebėti savo augintinio elgesį. Jei pastebėjote, kad toks augintinio elgesys tapo nekontroliuojamas arba yra sukeltas dėl tam tikrų veiksnių - pasikonsultuokite su specialistais, kurie padės išspręsti problemą.

Kokių prevencinių priemonių imtis?

Reguliari augintinio apžiūra leis laiku pastebėti atsiradusius pažeidimus. Patartina apžiūrėti letenas po kiekvieno pasivaikščiojimo, nes pėdučių pagalvėlės gali būti pažeistos nuo aštrių paviršių, o tai ateityje gali sukelti uždegimą. Taip pat būtina apžiūrėti galūnes, ar nėra įstrigusios žolės, akmenukų ar kitų nešvarumų. Po kiekvieno pasivaikščiojimo kruopščiai nuplaukite augintinio letenas. Reguliariai apžiūrėkite savo šuns letenų pagalvėles, ar nėra parazitų, vabzdžių įkandimų, alerginių reakcijų ir kitų galimų odos pažeidimų. Ypač svarbu naudoti apsaugines priemones nuo parazitų.
 
Pasirūpinkite augintinio higiena. Higiena apima letenų plovimą ir nešvarumų nuvalymą, taip pat kruopštų letenų džiovinimą, ypač tarpus tarp pirštų. Tačiau svarbu žinoti, kad letenoms plauti tinka ne kiekvienas muilas – kasdieninėms procedūroms būtina rinktis švelnias priemones, kurios nesukelia sausumo ir dirginimo. Geriausia įsigyti specialiai šunims skirtas higienos priemones. Taip pat, palaikykite švarą namuose bei reguliariai plaukite šuns guolį.
 
Laiku kirpkite nagus. Peraugę nagai gali neleisti šuniui laikyti letenų teisingoje padėtyje, sukelti skausmą vaikščiojant ir galiausiai sukelti sąnarių deformacijas, dėl kurių gali atsirasti letenų skausmas. Pasitaiko, ir tokių atvejų, kuomet nagai auga ir linksta ir taip įauga į pirštų pagalvėles – tai skausminga ir pavojinga šuns sveikatai. O tam tikrų veislių šunims, kurių kailis tankus ir ilgas, plaukai auga taip pat ir ant letenų, tad reikia kirpti plaukus aplink pagalvėles ir tarp pirštų.
 
Apsaugokite savo šuns letenas nuo agresyvių veiksnių. Norint apsisaugoti nuo traumų, kurios gali atsirasti dėl pasivaikščiojimų ant grubių paviršių, galite įsigyti specialius batus šunims, o norint išvengti reagentų sukelto dirginimo - taip pat gali padėti batai ir specialus pėdučių vaškas. Tai ypač svarbu žiemos metu, kadangi keliai barstomi specialiais reagentais, kurie tirpina ledą.
 
Labai svarbu pasirūpinti tinkama augintinio mityba, ypač jei įtariate alergiją maistui ar tam tikrų medžiagų trūkumą. Duokite savo augintiniui tik gerai subalansuotą, aukštos kokybės maistą. O jei renkatės natūralią mitybą, būtinai pasitarkite su veterinarijos gydytoju dėl galimo mitybos raciono ir papildomų vitaminų bei mineralų papildų prie dietos. Tačiau pats geriausias pasirinkimas šunų šeimininkams, neturintiems specialių žinių ir laiko, yra jau paruoštas sausas ar šlapias maistas šunims. Žinoma, svarbu rinktis aukštos kokybės produktus, kuriuose yra subalansuotas maistinių medžiagų kiekis, atsižvelgiant į šunų dydį, amžių ir sveikatos ypatybes.

Kaip atpratinti šunį laižyti letenas?

Jei sveikatos problemų nėra, vadinasi toks šuns elgesys gali būti dėl emocinės būklės sutrikimų arba nuobodulio. Tad stenkitės maksimaliai sumažinti veiksnius, kurie sukelia gyvūnui stresą, skirkite augintiniui pakankamai dėmesio ir nepalikite jo vieno ilgam. Norint susidoroti su nuolatiniu letenų laižymu dėl tokių priežasčių kaip nuobodulys, baimė, nerimas ar stresas, galite išbandyti keletą veiksmingų būdų.
  • Pabandykite sudominti augintinį žaislais ir perkelti jo dėmesį nuo letenų laižymo į žaislų graužimą.
  • Atitraukti keturkojo dėmesį nuo letenų laižymo gali padėti įvairūs skanėstai šunims. Sudominkite savo augintinį skaniu kasneliu, paprašykite atlikti kokią nors komandą ir tuomet palepinkite jį skanėstu. Taip pat gyvūnų prekių parduotuvėse yra įvairūs natūralūs skanėstai šunims, pavyzdžiui, kaulai, ausys, ragai ir pan., kurie padės atitraukti augintinio dėmesį nuo letenų laižymo ir susitelkti į skanėsto graužimą, juk tai kur kas įdomesnė veikla, o dar ir skanu.
  • Stenkitės užimti šunį. Ilgiau vaikščiokite lauke, daugiau žaiskite, palepinkite naujais žaislais.
  • Taip pat galite tepti ant letenų pagalvėlių kartaus skonio produktus, kad nemalonus skonis atbaidytų jį nuo šio veiksmo. Tačiau svarbu, kad tokie produktai būtų saugūs jūsų augintiniui.
  • Sunkesniais atvejais, kai susitvarkyti savarankiškai nepavyksta, galite kreiptis į specialistus, kurie patars jums, kaip išspręsti problemą.

Mano krepšelis