Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kaip išlaikyti švarą ir tvarką naudojant kraiką katėms: valymo patarimai

2023 m. gruodžio 5 d., antradienis

Katės yra unikalūs augintiniai, mėgstantys švarą ir tvarką. Todėl, jei katės kraiko dėžutė nebus prižiūrima ir reguliariai tvarkoma, keturkojė būtinai ieškos kitos švarios vietos savo reikalams atlikti. O tokio veiksmo pasekmės gali būti ne kokios, pvz.: po visus namus pasklidęs nemalonus kvapas ar netgi apgadinti baldai. Kačių kraiko dėžutė yra svarbus priedas, kuriam reikia skirti ypatingą dėmesį, kad jūsų katė galėtų naudotis ja patogiai ir ilgą laiką.

Kasdienė priežiūra

Katės tualetas turi būti valomas kasdien. Kasdienio valymo procedūra apima keletą paprastų veiksmų, kurie gali padėti užtikrinti, kad kraiko dėžutė būtų pakankamai švari, kad jūsų katė norėtų joje apsilankyti ir atlikti savo reikalus.

 • kartą arba du kartus per dieną ekskrementų šalinimas
 • sušokusio į grumstelius ar šlapio užpildo pašalinimas
 • lengvas šlapias valymas, jei yra matomų nešvarumų ar dulkių
 • kraiko papildymas, jei to reikia

“Generalinis valymas”

Tai yra pilnas kačių kraiko dėžutės valymas, kuomet kraikas visiškai pakeičiamas nauju. Generalinis valymas turėtų būti atliekamas kas savaitę, kad užtikrinti maksimalią švarą ir komfortą savo augintiniui. Valymo veiksmų eiga:

 • Suberkite visą dėžutės turinį į šiukšlių maišą. Jokiu būdu nepilkite į tualetą, nes galite užkimšti kanalizacijos vamzdžius.
 • Nuplaukite padėklą po tekančiu vandeniu, kad pašalintumėte susikaupusius nešvarumus ir dulkes. Galima naudoti švelnius, antibakterinius ploviklius.
 • Kruopščiai išskalaukite dėžę nuo ploviklių likučių.
 • Džiovinimas. Dėžutę galite išdžiovinti saulėje, nusausinti skuduru ar popieriniu rankšluosčiu. Užpildas sugeria skysčius, todėl padėklo paviršius būtinai turi būti sausas.
 • Naujo užpildo bėrimas. Priklausomai nuo to, kokia kraiko rūšis naudojama, berkite reikalingą kiekį.
 • Pagal poreikį, nemaloniems kvapams neutralizuoti galite naudoti sodos miltelius. Šie pilami ant padėklo dugno. Ir tik po to beriamas užpildas.

Kodėl katė atsisako eiti į dėžutę?

 • Nešvarus padėklas
 • Nepatogi dėžė
 • Prastas kraiko pasirinkimas
 • Nepatogi dėžės vieta
 • Mažas padėklo dydis

Kraiko rūšys: kokį pasirinkti?

Medžio drožlių kraikas - biologiškai skaidus, lengvas ir gerai sugeria drėgmę.
Šis užpildas gali būti sugeriantis arba sušokantis. Tačiau šio kraiko granulės greitai suyra, todėl keturkojis gali jų dulkes letenėlėmis išnešioti po namus arba kapstydamas primėtyti šalia dėžės.
Bentonitinis kraikas - šis kraikas puikiai sugeria skystį, tačiau ne visada apsaugo nuo galimo nemalonaus kvapo. Jis yra pakankamai lengvas, todėl katės užkasinėjant savo reikaliuką gali išbarstyti granules aplink kraiko dėžę ir sukelti dulkių, kurios vėliau nusėda ant grindų. Šio užpildo jokiu būdu negalima nuplauti į klozetą, nes gali užkimšti vamzdžius.
Silikagelio kraikas - silikagelio kristalai sugeria skysčius ir neutralizuoja kvapus. Kadangi granulės gana didelės ir sunkios, beveik viskas lieka padėkle, ir neišsinešioja po namus. Kaina gali būti šiek tiek didesnė nei kitų kraiko rūšių, bet jo užtenka ilgam, nes užpildas naudojamas labai ekonomiškai. Tarp silikagelio trūkumų galima paminėti traškesį, kuris atbaido kai kurias kates ir apsunkina pripratimą prie tualeto.
Ekologiškas kraikas - augalinis kraikas gali būti skirstomas į dvi kategorijas: sugeriantis ir sušokantis. Augalinis užpildas nekenksmingas gyvūnams. Sudėtyje nėra cheminių priedų ar kenksmingų medžiagų, sintetinių kvapiųjų medžiagų. Produktas yra hipoalergiškas, taip pat lengvai suyrantis, todėl jį galima drąsiai mesti į kanalizaciją.

Kaip užpildyti padėklą?

Taip pat svarbu žinoti, kaip tinkamai supilti užpildą į padėklą. Atrodo paprasta, bet jei padėklas paruoštas netinkamai, gyvūnas jo gali nenaudoti. Daugelis šeimininkų mano, kad užpildžius padėklą iki pusės ar daugiau, bus pasiektas maksimalus efektyvumas ir kvapų kontrolė.
Tiesą sakant, užpildo reikia pilti ne daugiau kaip 1/3 viso padėklo aukščio. Tai yra optimalus kiekis, kad būtų visiškai sugertas šlapimas ir neutralizuojamas nemalonus kvapas, taip pat, kad kraikas neišsibarstytų aplink padėklą, kai gyvūnas užkasa “savo reikaliukus”. Be to, katė gali jaustis nepatogiai, kai jai teks klampoti per didelę kraiko krūvą.

Kaip išsirinkti tinkamą kraiko dėžę?

Pirkdami padėklą atsižvelkite į individualias savo augintinio savybes:
Amžius. Kačiukams visiškai netinka uždaros kraiko dėžės. Mažyliams gali būti sunku patekti į vidų. Geriausia įsigyti paprastus atvirus padėklus su žemomis sienelėmis. Tik vėliau, kačiukui paaugus jau galima išbandyti uždaro tipo tualetą.
Dydis. Mažos dėžutės tinka tik kačiukams. Suaugusioms katėms padėklas turi būti erdvus, kad katė turėtų vietos apsisukti, atsistoti visu ūgiu ir užkasti savo krūvelę nevaržydama judesių.
Vieta. Prieš pirkdami padėklą, suraskite jam vietą. Katės kraiko dėžę reikia pastatyti nuošalioje vietoje, kad augintinis nebūtų trukdomas. Jei pasirinkta vieta nedidelė, uždara arba automatinė dėžė netiks. Tokiu atveju galite rinktis kampinę dėžutę.
Patogumas. Svarbiausia, kad dėžutė būtų patogi. Jei eidama į tualetą jūsų katė pradės jaustis nepatogiai, kitą kartą galite rasti “dovanėlę” ant grindų.
Gaminio medžiaga. Tualetai katėms gaminami iš skirtingos kokybės plastiko. Iš pigių medžiagų gaminami padėklai dažnai turi nemalonų cheminį kvapą, kuris gali atbaidyti gyvūnus. Be to, tokie padėklai greitai tampa netinkami naudoti, o tai pareikalaus papildomų išlaidų perkant naują priedą.

Patarimai

 • Kiekvieną kartą šalinant ekskrementus ar nuo šlapimo sušokusius kraiko grumstelius galite apžiūrėti ar nėra ko nors neįprasto, pvz.: ar nepakitusi šlapimo spalva, ar augintis nepradėjo šlapintis žymiai dažniau arba rečiau, ar nepakito išmatų spalva, tekstūra ir pan. Taip galite pastebėti gyvūno organizme įvykusius pokyčius ir nedelsiant imtis veiksmų.
 • Jei jūsų augintinis išbarsto kraiką aplink dėžutę, galite įsigyti specialų kilimėlį, į kurį kraikas sukrenta ir neišsibarsto aplink.
 • Būtinai reguliariai prižiūrėkite savo augintinio kraiko dėžutę, taip galėsite užtikrinti maksimalų komfortą gyvūnui.
 • Atsižvelkite ne tik į savo, bet ir į augintinio pageidavimus, kad išrinktumėte jam patogiausią kraiko dėžę ir tinkamiausią kraiką.

Mano krepšelis