Kada sterilizuoti katę?
2024 m. birželio 6 d., ketvirtadienis
Nors daugeliui atrodo, kad pūkuotas keturkojis yra neapsakomas džiaugsmas, kuris nekelia jokių rūpesčių, tačiau ko gero visi kačių šeimininkai anksčiau ar vėliau susiduria su klausimu dėl sterilizacijos. Tai gyvūnams visiškai saugi medicininė procedūra, kurią sėkmingai atlieka veterinarai visame pasaulyje. Pakalbėkime kiek plačiau apie sterilizaciją, kodėl jos reikia, kada atlikti saugiausia bei kaip po šios procedūros keičiasi katės priežiūra.
Kodėl atliekama sterilizacija?
Kai katė paauga, prasideda brendimas ir gyvūnas pradeda paklusti savo instinktams. Katės nuolat murkia ir garsiai kniaukia, o katinai ima žymėti savo teritoriją, o tai neretai sukelia diskomfortą jų šeimininkams. Būtent todėl katės sterilizuojamos. Po sterilizacijos tokių problemų nekyla, nes operacijos metu pašalinami reprodukciniai organai, taip sumažinant hormonų lygį ir stabdant reprodukcines funkcijas. Na, o dar viena svarbi priežastis, kodėl atliekama sterilizacija - kad išvengti gyvūnų dauginimosi.
Kokio amžiaus katę sterilizuoti?
Dažnai iš kačių šeimininkų galite išgirsti klausimą - kada sterilizuoti katę? Įprastai sterilizacijos procedūra atliekama nuo 6 iki 9 mėnesių amžiaus katėms, kadangi kačių brendimas paprastai prasideda sulaukus 7-8 mėnesių amžiaus. Nors kai kurioms katėms šis procesas gali prasidėti 1-2 mėnesiais anksčiau. Patartina, kad operacija būtų atlikta prieš pasirodant pirmiesiems brendimo požymiams. Tačiau šiuo klausimu rekomenduojama pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, kuris įvertins jūsų augintinio sveikatos būklę ir nustatys optimalų laikotarpį, kada galima atlikti sterilizaciją, atsižvelgdamas į jo ypatybes.
Katės sterilizacija: kaip paruošti savo augintinį procedūrai?
Katės sterilizavimas yra saugi, dažnai atliekama procedūra. Tačiau siekiant padidinti procedūros saugumą, katei reikėtų atlikti pagrindinius kraujo tyrimus. Jei rezultatai neparodo pavojingų anomalijų, o po klinikinės veterinarijos gydytojo apžiūros katei leidžiama atlikti procedūrą, galite būti ramūs ir užregistruoti savo augintinį sterilizacijai. Ypatingais atvejais, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus katėms arba tam tikros veislės katėms, kurioms būdingi širdies sutrikimai, prieš sterilizaciją gali būti atlikta širdies tyrimus.
Operacijos dieną jūsų augintinis turėtų badauti apie 8 valandas prieš procedūrą. Paprastai šeimininkas palieka katę klinikoje kelioms valandoms. Pati procedūra atliekama greitai, o namo katė grįžta aprengta specialiais pooperaciniais drabužiais, kad nelaižytų žaizdų. Pooperacinis tvarstis turi būti dėvimas mažiausiai 10 dienų po operacijos. Be to, dažniausiai praėjus 10 dienų po operacijos taip pat reikia pašalinti siūles, nebent jos tirpstančios savaime.
Katės priežiūra po sterilizacijos
Norint sumažinti komplikacijų riziką, pirmosiomis dienomis po katės sterilizacijos svarbu laikytis visų veterinarijos gydytojo rekomendacijų. Nuo to priklauso būsima gyvūno sveikata. Jei jūsų katei yra paskirti antibiotikai ar kiti vaistai, svarbu laikytis nustatytos dozės ir grafiko. Šiuo metu ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas augintinio mitybai. Pirmasis maitinimas leidžiamas praėjus 8 valandoms po operacijos. Maistas turi būti įprastas katei, tačiau porcijas reikia šiek tiek sumažinti. Kartais po operacijos katė gali vemti. Kadangi katei buvo atlikta narkozė - vėmimas yra normalus reiškinys, tačiau jei tai pasikartoja kelis kartus, geriau kreiptis į gydytoją. Taip pat jei katė atsisako maisto ir vandens ilgiau nei vieną dieną - tai priežastis apsilankyti pas veterinarą. Po sterilizacijos siūlė turi būti apsaugota nuo bakterijų, todėl svarbu, kad kol žaizda gyja - katė būtų apvilkta pooperaciniais drabužiais. Daugeliu atvejų, tinkamai prižiūrint, katės grįžta į įprastą gyvenimą per 10–14 dienų.
Kada sterilizacija neturėtų būti atliekama?
Žinoma, sterilizacija taip pat turi ir tam tikrų apribojimų. Taigi katės negali būti sterilizuojamos:
Per rują. Šiuo laikotarpiu pakinta hormonų lygis, o operacijos atlikimas gali sukelti daugybę komplikacijų. Be to, šiuo metu susilpnėja gyvūno imunitetas, o atsigavimo laikas gali gerokai pailgėti. Operaciją geriausia atlikti praėjus 2-3 savaitėms po rujos pabaigos.
Nėštumo metu. Šiuo laikotarpiu leidžiama atlikti tik skubią sterilizaciją dėl negalėjimo išnešioti kačiukų arba nustačius sunkią katės ligą.
Po kačiukų gimimo. Jei katė nemaitina palikuonių, sterilizacija gali būti atliekama praėjus mėnesiui po gimimo, kitu atveju ne anksčiau kaip po 60 dienų.
Reabilitacijos laikotarpis: kaip prižiūrėti katę?
Kačių reabilitacijos laikotarpis po sterilizacijos gali trukti iki dviejų savaičių. Šiuo laikotarpiu taip pat svarbu laikytis tam tikrų taisyklių ir tinkamai prižiūrėti savo augintinį. Pirmosiomis dienomis po sterilizacijos katę patartina saugoti nuo aktyvių žaidimų ir stresinių situacijų.
Neretai katės bando laižyti ar draskyti siūlę. Todėl šeimininkas turi nuolat stebėti augintinį, ir neleisti jam to daryti. Katėms po šios procedūros uždedamas specialus pooperacinis rūbas, kuris neleidžia prieiti prie siūlių. Tačiau šis rūbas neturėtų varžyti katės judėjimo ar būti pernelyg laisvas. Patartina rinktis gaminius iš kvėpuojančio natūralaus audinio. Tad stebėkite, ar jūsų katė jaučiasi komfortiškai. Jei pooperaciniai drabužiai nepadeda apsaugoti žaizdos ir katė vis tiek sugeba prie jos prieiti, galite įsigyti specialų gaubtą.
Po anestezijos katei gali būti užkietėję viduriai maždaug 2-3 dienas. Jei tuštinimasis vėluoja ilgiau nei 3 dienas, vertėtų kreiptis į gydytoją, kuris suteiks rekomendacijų, kaip elgtis. Be to, laikui bėgant sterilizuota katė gali pradėti priaugti svorio, tad svarbu pasirūpinti tinkama mityba ir užtikrinti aktyvų gyvenimo būdą, kad būtų išvengta neigiamų nutukimo pasekmių. Turėtų būti naudojamas specialus sterilizuotų kačių maistas.
Kodėl katei po sterilizacijos reikia specialios dietos?
Taigi, kai jūsų augintinis atsigavo po sterilizacijos, turite žinoti, kuo jį maitinti, kad šis būtų sveikas. Tačiau pirmiausia išsiaiškinkime, kas nutinka katės kūne po sterilizacijos.
Sterilizacija sukelia fiziologinius ir elgesio pokyčius. Visų pirma, organizme pakinta hormonų lygis, dėl to sulėtėja medžiagų apykaita ir didėja apetitas. Katės blogiau susidoroja su alkio jausmu, tai yra, turėdamos tuos pačius poreikius, jos nori daugiau valgyti. Katė neeikvoja energijos ieškodama seksualinio partnerio, gyvūno elgesys tampa ramesnis, sumažėja energijos sąnaudos. Vidutiniškai katei reikia 30% mažiau energijos nei anksčiau. Žinoma, tai yra individualus rodiklis. Katė, kuri vaikšto sode, išeikvos daugiau energijos nei ta, kuri guli ant sofos. Tačiau jei leisite katei valgyti tiek, kiek ji nori - ji nutuks. O nutukimas gali sukelti rimtų problemų: sąnarių ligos, širdies ir kraujagyslių ligos, insultas, diabetas, virškinimo sutrikimai, kepenų ir inkstų ligos, dermatozės, odos lupimasis, plaukų slinkimas ir kt.
Koks maistas tinka sterilizuotai katei?
Gyvūnų maisto gamintojai kuria specialias maisto linijas sterilizuotoms katėms. Jose yra mažiau kalorijų nei įprastame kačių maiste, tačiau gausu baltymų ir maistinių skaidulų, kad jūsų augintinis jaustųsi sotus. Sterilizuotų kačių maistas taip pat yra subalansuotas vitaminų ir mineralų atžvilgiu. Mumbo gyvūnų prekių parduotuvė turi didelį kačių maisto pasirinkimą, tad tikrai rasite tai, kas patiks jūsų augintiniui.
Kodėl reikalingas specialus maistas sterilizuotoms katėms? Tokio maisto reikia tam, kad būtų palaikoma ideali sterilizuoto gyvūno fizinė būklė. Mineralai palaiko normalią inkstų ir šlapimo takų veiklą, o natūralūs vaisių ir žolelių antioksidantai turi valomųjų ir priešuždegiminių savybių. Be to, po sterilizacijos ypač naudingi įvairūs vitaminai katėms, kurie padeda aprūpinti gyvūno organizmą būtinosiomis medžiagomis. O jei susiduriate su tokia situacija, kuomet jūsų katė protestuoja ir atsisako valgyti naują maistą, galite išbandyti gudrybę - jums gali padėti skanėstai katėms. Skaniu kasneliu galite sudominti savo katę, sužadinti apetitą ir ji ims valgyti. Be to, kad gyvūno urogenitalinė sistema veiktų normaliai, katė turi gerti pakankamai vandens. Jei gyvūnas geria mažai, geriau pereikite prie šlapio maisto, kadangi jame yra didelis drėgmės kiekis.