Ką daryti, kad katinas nesišlapintų kur nereikia?
2025 m. vasario 11 d., antradienis
Gyvenimas su mylimais augintiniais dažniausiai kupinas smagių ir džiaugsmingų akimirkų, tačiau kartais gali kilti elgesio problemų, kurios kelia stresą ir nepatogumų tiek šeimininkui, tiek pačiam augintiniui. Viena dažniausių ir nemaloniausių situacijų – kai katinas pradeda šlapintis ne ten, kur reikia. Ši problema gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: nuo sveikatos sutrikimų iki netinkamų gyvenimo sąlygų ar streso. Nors toks augintinio elgesys gali būti labai nemalonus, svarbu suprasti, kad katinas tokiais veiksmais dažnai bando parodyti, kad kažkas negerai. Tad šiame straipsnyje aptarsime, kodėl keturkojis gali šlapintis netinkamoje vietoje ir kaip šią problemą galima išspręsti.
Kodėl katinas gali nesišlapinti į dėžutę?
Toks gyvūno elgesys gali būti signalas, kad jis susiduria su sveikatos problemomis, jaučia diskomfortą ar patiria stresą. Todėl problemos sprendimui visų pirma reikia išsiaiškinti priežastį.
Sveikatos problemos
Viena dažniausių priežasčių, kodėl katinas gali pradėti šlapintis netinkamose vietose, yra sveikatos sutrikimai. Pavyzdžiui, šlapimo takų infekcija gali sukelti skausmą šlapinantis, todėl katinas gali vengti kraiko dėžutės, nes ją sieja su diskomfortu. Taip pat ir akmenys ar smėlis šlapimo pūslėje gali trukdyti normaliam šlapinimuisi. Tokiu atveju katinas gali dažnai šlapintis, tačiau mažais kiekiais, arba ieškoti minkštų vietų (pavyzdžiui, kilimų) dėl didesnio patogumo. Inkstų nepakankamumas ar kiti susiję sutrikimai gali taip pat gali paskatinti elgesio pokyčius. Taigi, jei įtariate sveikatos problemą, būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarą. O be to, svarbi ir profilaktika. Subalansuotas kačių maistas, pavyzdžiui, konservai ar sausi pašarai praturtinti reikiamomis medžiagomis, padeda palaikyti šlapimo takų sveikatą.
Netinkamas kraikas ar kraiko dėžutės vieta
Katės yra jautrūs gyvūnai, ir net mažiausi aplinkos pokyčiai gali turėti įtakos jų elgesiui. Jei dėžutė ar kraikas neatitinka jo poreikių, gyvūnas gali pradėti šlapintis kitur. Katės pakankamai išrankūs gyvūnai ir neretai turi individualias kraiko preferencijas. Kai kuriems patinka smulkesnis, natūralus kraikas, o kiti mėgsta silikoninius ar bekvapius variantus. Turėkite omenyje, kad per stiprus kvapas arba nemaloni tekstūra gali priversti katiną vengti dėžutės.
Tačiau net jei naudojamas geriausias kraikas, tinkamai nevaloma dėžutė gali tapti pagrindine priežastimi, kodėl katinas ieško kitos vietos šlapinimuisi. Dėžutė turi būti valoma bent kartą per dieną, o kraikas keičiamas reguliariai. Na ir žinoma, kraiko dėžutė turėtų būti ramiame ir mažai žmonių lankomame kampelyje. Per triukšminga vieta gali kelti stresą katinui ir atgrasyti nuo naudojimosi dėžute.
Aplinkos pokyčiai, stresas
Katino elgesys dažnai yra atsakas į jo aplinką. Šlapinimasis ne vietoje gali būti susijęs su stresu arba poreikiu žymėti teritoriją. Iš tiesų katės gali jautriai reaguoti į aplinkos pokyčius. Nauji gyventojai (kitas katinas, šuo, kūdikis) arba net baldų perstatymas gali sukelti augintiniui nerimą. Tokiais atvejais gyvūnas gali šlapintis ne vietoje, norėdamas išreikšti savo diskomfortą.
Be to, netinkamoje vietoje šlapintis gali ir nekastruoti katinai. Jie tai daro norėdami pažymėti teritoriją. Tačiau kastracija paprastai išsprendžia šią problemą. O taip pat ir svetimi kvapai, pavyzdžiui, nauji kilimai, baldai ar kito gyvūno kvapas, gali sukelti norą „neutralizuoti“ nepažįstamą kvapą šlapinantis.
Kaip išspręsti problemą?
Veterinaro konsultacija ir tinkama mityba
Jeigu įtariate, kad problema kyla dėl sveikatos sutrikimų, pirmasis žingsnis turėtų būti vizitas pas veterinarą. Tik specialistas gali atlikti tinkamus tyrimus ir diagnozuoti galimą sveikatos problemą, pavyzdžiui, šlapimo takų infekciją ar inkstų sutrikimus. Gydymas gali apimti antibiotikų vartojimą, specialią dietą ar net chirurgines procedūras, priklausomai nuo diagnozės.
Tačiau daugeliu atvejų specialus kačių maistas, pritaikytas šlapimo takų sveikatos palaikymui, gali padėti išspręsti problemą. Pavyzdžiui, konservai ar sausi pašarai, kuriuose yra mažiau magnio ir fosforo, padeda užkirsti kelią akmenų formavimuisi. Be to, katės vartojančios daugiau skysčių, yra mažiau linkusios susidurti su šlapimo sistemos problemomis. Tad jei jūsų keturkojis nėra linkęs gerti vandens, įtraukite į jo mitybą konservus arba pasiūlykite tekančio vandens fontanėlį.
Dėžutės ir kraiko pritaikymas
Kartais problemą galima išspręsti tiesiog tinkamai parinkus dėžutę ir kraiką. Katinas gali turėti aiškias preferencijas dėl kraiko tipo. Jei dabartinis kraikas netinka, išbandykite keletą skirtingų variantų: tofu, silikoninį, medžio drožlių ar bentonito kraiką. Taip pat venkite pernelyg stipriai kvepiančių kraikų, nes jie gali erzinti katino uoslę.
O pati kraiko dėžutė turi būti pakankamai didelė, kad katinas galėtų laisvai joje apsisukti ir jaustųsi patogiai. Be to, raiko dėžutė visuomet turi būti švari. Šlapimo ir išmatų pašalinimas turėtų būti atliekamas bent kartą per dieną, o pilnas kraiko keitimas – priklauso nuo kraiko rūšies. Tačiau jei kraikas yra keičiamas per retai, net ir tinkamas pasirinkimas nusuteiks noro augintiniui naudotis dėžute.
Streso mažinimas
Stresas yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl katinas gali vengti dėžutės. Todėl ypatingai svarbu sukurti jam saugią ir stabilią aplinką. Jei neseniai įsikėlėte į naujus namus, perstatėte baldus arba į namus atsikraustė naujas gyventojas, skirkite katinui daugiau dėmesio. Leiskite jam prisitaikyti. Suteikite ramų kampelį, kuriame katinas galėtų jaustis saugus. Taip pat galite naudoti feromonų difuzorius, kurie padeda sumažinti katino nerimą. O taip pat yra specialių papildų ir skanėstų, kuriuose yra raminamųjų medžiagų, pavyzdžiui, L-teanino ar triptofano. Jie padeda sumažinti stresą ir nerimą.
Teisingo elgesio ugdymas
Kartais katiną reikia išmokyti vėl naudotis dėžute ir leisti jam suprasti, kad šlapintis netinkamose vietose nėra priimtina. Tad kai pastebite, kad katinas naudojasi kraiko dėžute, apdovanokite jį skanėstu ar pagyrimais. Tai padeda suprasti, kad poelgis buvo teisingas ir sukėlė teigiamą šeimininko reakciją. O jeigu katinas nusišlapino netinkamoje vietoje, būtina tą vietą labai kruopščiai išvalyti ir neutralizuoti kvapą specialiomis priemonėmis. O tokiu atveju, jei augintinis reguliariai šlapinasi tam tikroje vietoje, laikinai apribokite jo prieigą prie tos vietos. Pavyzdžiui, uždenkite ją baldais arba naudokite atbaidančiua priemones (specialius purškiklius).
Prevencija: ką daryti, kad problema nepasikartotų?
Palaikykite švarą katės tualete
Kraiko dėžutė yra viena svarbiausių kačių gyvenamosios aplinkos dalių, todėl svarbu užtikrinti, kad ji visada būtų švari ir tinkama naudoti. Pašalinkite šlapimo gumulus ir išmatas bent kartą per dieną ir reguliariai keiskite visą kraiką, pagal gamintojo rekomendacijas. Jei katinas ras nešvarią dėžutę, jis gali pradėti ieškoti švaresnės vietos, kad patenkintų savo poreikius.
Pasirūpinkite tinkama augintinio mityba
Tinkama mityba yra būtina norint išlaikyti katino sveikatą, ypač kai kalbama apie šlapimo takų problemas. Tad rinkitės kačių maistą, kuris palaiko šlapimo takų sveikatą bei įtraukite į katino racioną konservus, kurie padeda palaikyti tinkamą hidratacijos lygį. Na ir žinoma, užtikrinkite, kad katinas visuomet turėtų patogiai prieinamą šviežią vandenį.
Streso veiksnių mažinimas namuose
Kad katinas nesijaustų nesaugiai ir nepatirtų streso, svarbu sukurti jam saugią ir ramią aplinką. Stenkitės išvengti dažnų ir staigių pokyčių namuose. Sukurkite katinui ramų kampelį, kur jis galėtų atsipalaiduoti ir jaustųsi saugus. Tai gali būti minkštas guolis, namelis ar uždara vieta, kur jis galėtų pasislėpti. Naudokite feromonų difuzorius, kurie padeda sumažinti stresą ir ramina katino nervų sistemą. Skirkite pakankamai dėmesio savo katinui. Interaktyvūs žaidimai ir laikas su šeimininku padeda sumažinti nerimą ir stiprina ryšį tarp gyvūno ir šeimos narių.
Atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus veterinarijos klinikoje
Profilaktiniai apsilankymai pas veterinarą yra svarbūs siekiant laiku pastebėti ir išspręsti galimas sveikatos problemas. Reguliarūs kraujo, šlapimo ir kiti diagnostiniai tyrimai padeda iš anksto nustatyti galimas ligas ir užkirsti joms kelią. Be to, veterinaras gali patarti, kokį sausą kačių maistą ar konservus pasirinkti pagal jūsų katino sveikatos būklę ir poreikius.